No kā ir atkarīga jumta seguma izvēle — praktiskā rokasgrāmata

Vairāk nekā 25 darbības gadi
200 darbinieki
3000 adresātu visā Eiropā

Vairumam cilvēku, kuriem ir jāizvēlas jumta segums, nav tehnisko zināšanu un pieredzes šādā veidā pirkumos. Atklāti sakot, ievērojamai cilvēku daļai tikai vienu reizi dzīvē būs jāizvēlas jumta segums. Jāatceras, ka jumta konstrukcijas izveidošanai kopā ar materiāla un darba izmaksām tiek atvēlēta liela budžeta daļa, gan būvējot jaunu māju, gan atjaunojot jau esošo māju. Tāpēc ir vērts parūpēties, lai jumta seguma izvēle būtu pārdomāta. Pateicoties tam lietotāji varēs ilgiem gadiem lietot māju bez problēmā, kas saistītas ar nepareizi izvēlētu materiālu. Tieši ar domu par šādiem cilvēkiem esam sagatavojuši mūsu rokasgrāmatu. Tājā mēs skaidrojam vienkāršā valodā, ar ko raksturojas atsevišķi jumtu segumi. Mēs parādīsim visu populārāko jumtu segumu — dakstiņu, dakstiņveida paneļu, paneļu ar ieloci un trapecveida paneļu — trūkumus un priekšrocības Papildus pašam materiālu raksturojumam mēs norādīsim, kādam jumtu veidam ir vispiemērotākie ir lielformāta segumi, un kad labāk izvēlēties mazformāta materiālus. Mūsu sagatavoto padomu un norādījumu analīze ļauj veikt pareizu un, kas svarīgākais, apzinātu jumta seguma izvēli.

Jumta slīpuma leņķis

Plānojot izvēlēties jumta segumu, jāzina jumta pamatparametri, proti, jumta slīpuma leņķis. Ražotāji vienmēr norāda izstrādājuma kartē, kāds ir maksimālais un minimālais jumta slīpuma leņķis. Visbiežāk sastopamās vērtības mēs esam aprakstījuši atsevišķu materiālu raksturojumā.

Klimatiskie faktori

Jāņem vērā klimatiskie faktori Jūsu reģionā — snigšanas intensitātei un, attiecīgi, sniega seguma saglabāšanās ilgumam ir izšķiroša ietekme uz jumta seguma izvēli. Papildus tam ir jāņem vērā vēja un nokrišņu intensitāte. Ir vērts vadīties pēc principa, ka jo lielāks snigšanas biezums un sniega seguma saglabāšanās ilgums, jo stāvākam ir jābūt jumtam. Tas nodrošina efektīvu aizsardzību pret jumta konstrukcijas pārslogošanu.

Trokšņa slāpēšanas efektivitāte

Jumtu segumi savstarpēji atšķiras arī ar trokšņa slāpēšanas efektivitāti. No šī viedokļa vislabākie ir masīvi materiāli, proti betona un keramiski dakstiņi. Vissliktāk slāpē troksni metāla paneļi. Akustiskais faktors ir jāņem vērā galvenokārt tad, kad bēniņos ir dzīvojamās telpas. Pretējā gadījumā tam ir mazāka nozīme.

Uzstādīšanas sarežģītība

Atsevišķi jumtu segumu veidi atšķiras arī cits no cita ar uzstādīšanas sarežģītību. Tādēļ, ja Jūs vēlaties ietaupīt un uzticēt šo darbu jumiķim iesācējam, ir vērts izvēlēties materiālu, kas ir vienkāršs uzstādīšanā. Tie nedrīkst būt keramiski dakstiņi, kas prasa lielu precizitāti un prasmes. Lielākas prasmes ir nepieciešamas arī retāk izmantotu jumtu segumu, piemēram, šīfera gadījumā. Dakstiņveida vai trapecveida paneļu izvēlei nav jārada izpildītājam nekādas grūtības, jo tie ir materiāli, ko visbiežāk izmanto jumta segumos.

Dakstiņveida paneļi — raksturojums

Dakstiņveida paneļi, ko sauc arī par metāla dakstiņiem, ir populārs jumta seguma veids, kura lielākā priekšrocība ir vieglums. Šī jumtu seguma kodols ir tērauda loksnes, kas aizsargātas ar cinka slāni. Ārējais slānis ir izgatavots no poliestera vai labākas kvalitātes materiāla tāda kā poliuretāns (PURAL, HDX), polivinilidinfluorīds (PVDF) vai plastizols. No dakstiņveida paneļos izmantoto pārklājumu lielā mērā ir atkarīga materiāla noturība un izturība pret laika apstākļu iedarbību.

Atkarībā no biezuma tērauda dakstiņveida paneļi svar no 4 līdz 7 kg/m2. Tātad tas ir viegls materiāls, kas pārmērīgu nenoslogo jumta konstrukciju. Pateicoties tam, jumta konstrukcijai nav jābūt sarežģītai.

Nākamā svarīga dakstiņveida paneļu priekšrocība ir to augsta noturība. Pateicoties materiāla izturībai pret starojumu un mitrumu, atsevišķi ražotāji sniedz pat 30 gadu garantiju materiālam. Taču faktiskā materiāla noturība ir daudz ilgāka. Pietiek tika ievērot norādījumus par transportēšanu, uzglabāšanu un uzstādīšanu, lai ilgiem gadiem baudītu jumta seguma lietošanu bez problēmām.

Plaša krāsas variantu izvēle ļauj lietotājam viegli atrast krāsu, kas piemērota viņa mājai. Dakstiņveida paneļi ir ieteicami jumtu gadījumā, kuru slīpuma leņķis pārsniedz 14 grādus. Maksimālais slīpuma leņķis var būt pat 80 grādi. Dakstiņveida paneļi ir piemēroti gan klasiskām ēkām, gan moderniem objektiem, nodrošinot elegantu un modernu jumta izskatu.

Der zināt, ka dakstiņveida panelim var būt pat dažu metru garš. Lieli izmēri ir vislabāk noderēs vienkāršu jumtu ar lielu platību gadījumā. Pateicoties plašai krāsu gammai, lietotāji var viegli pielāgot jumta seguma krāsu fasādei un apkārtnei. Plakanu dakstiņveida paneļu cenas sākas no 20 PLN/m2.

Trapecveida paneļi — raksturojumi

Trapecveida paneļi ir lēts un universāls jumta segums, kas noderēs ne tikai mājās, bet arī ēkās ar citu pielietojumu — garāžās, nojumēs, sabiedriskajā ēkās u. tml. Tirgū ir pieejama plaša trapecveida paneļu izvēle, kas savstarpēji atšķiras ar profilu, biezumu. Materiāla nosaukums ir saistīts ar gareniskiem trapecveida štancējumiem. To augstums ir atšķirīgs un atkarīgs no paneļu modeļa. Paneļu platums ir atkarīgs no ražotāja. Tirgū ir pieejami modeli ar platumu no 500 mm līdz 1510 mm. Savukārt garums ir no 45 cm līdz pat dažiem metriem. Viena no svarīgākajām trapecveida paneļu priekšrocībām ir zema cena, kas sākas no 25 PLN/m2.

Trapecveida paneļu krāsas varianti lielā mērā ir atkarīgi no ražotāja. Parasti krāsu gamma ir plaša, un ražotāju daļa nodrošina iespēju papildus pasūtīt katru toni no RAL gammas. Trapecveida paneļi ir arī viegls materiāls. Šī materiāla izmantošanas gadījumā atstarpēm starp spārēm ir jābūt ievērojami plašākam, kas nodrošina visas konstrukcijas zemākas izmaksas. Trapecveida paneļiem ir slāņveida uzbūve. Ja kodols ir tērauds, tad materiāls abās pusēs ir pārklāta ar pasivēšanas slānis. Tas novērš tā saucamo balto koroziju tērauda samitrināšanas rezultātā rašanos. Jāatceras, ka pasivēšana ilgtermiņā neaizsarga paneli pret koroziju, jo laika apstākļu iedarbības rezultātā šis slānis oksidējas. Atbilstošu aizsardzību pret koroziju nodrošina tikai cinkošana. Ārējais slānis ir dekoratīvais pārklājums. Pret UV starojumu un citiem kaitīgiem faktoriem izturīgākais ir panelis, kas aizsargāts ar alumīnija cinka pārklājumu. Taču šie modeļi ir dārgāki. To cena sakās no 40 PLN/m2. Trapecveida paneļi tiek uzstādīti ar vismaz 15 cm pārlaidumu. Stiprināšana pie pamatnes tiek veikta, izmantojot lauksaimniecības skrūves.

Trapecveida paneļi bieži tiek izmantoti ēkās ar modernu arhitektūru un objektos, kas izveidoti industriālajā stilā. Šis materiāls vislabāk noderēs vienkāršu jumtu ar lielu platību gadījumā. Citā gadījumā nepieciešanu piegriezumu skaita un radušos materiāla zaudējumu dēļ, jumta izveidošanas izmaksas būs daudz augstākas nekā, piemēram, moduļveida dakstiņveida paneļu izmantošanas gadījumā. Mēs iesakām izmantot šo jumta segumu, ja jumta slīpuma leņķis ir lielāks par sešiem grādiem.

Jumtu paneļi ar ieloci

Jumtu paneļi ir plaši izmantoti būvniecībā. Tie tiek uzstādīti ne tikai dzīvojamajās ēkās, bet arī sabiedriskajās vai sakrālajās ēkās. Jumtu paneļi ir viegli un neprasa sarežģītu jumta konstrukciju. Šī jumta seguma lielākā priekšrocība ir universālums. Tos var uzstādīt vertikāli un horizontāli, izmantot jumta vai fasādes segšanai. Materiāls ir viegls un vienkāršs uzstādīšanā. Cenas sākas no 40 PLN/m2.

Vai ir vērts ietaupīt uz jumta segumu?

Mēs apzināmies, ka cilvēki, kas būvē vai atjauno māju, ir jāsagatavojas lieliem izdevumiem. Viņiem bieži vien ir jāmeklē taupība katrā būvniecības posmā gan uz izmantotiem materiāliem, gan uz darba izmaksām. Taču mēs vēlam Jums palīdzēt apzināties, ka nav vērts izvēlēties lētākos materiālus. Daži ražotāji, kas par katru cenu vēlas konkurēt ar cenu, ietaupa uz savu materiālu kvalitāti. Tas var izpausties sliktākā materiāla pretkorozijas aizsardzību un zemākā izturībā, piemērām, pret bojājumiem. Ja uz jumta seguma jau pēc dažiem gadiem parādās korozija un ir nepieciešams remonts vai nomaiņa, iepriekšējā taupība izrādīsies tikai šķietama. Taču ir vērts salīdzināt jumtu segumus kvalitātes ziņā. Ja izstrādājumi ar tādām pašām ekspluatācijas īpašībām (biezums, materiāls) atšķiras tikai ar cenu, tad Jūs varat izvēlēties lētāko risinājumu.

Citi jumtu segumi

Šajā rakstā mēs esam aprakstījuši tikai populārākos jumtu segumus. Visu materiālu, tajā skaitā netipiskākos (piemēram, koka šīfera vai salmu vai niedru seguma) neietilpst raksta iesācējiem ietvaros. Ieinteresētām personām iesakām ražotāju materiālus un specializētus rakstus, kas veltīti šiem jautājumiem, piemēram, nozares presē.

Kopsavilkums

Jak widać, wybór pokrycia dachowego zależy od wielu czynników. Jeśli poświęcicie trochę czasu na ich analizę, a także jasno sprecyzujecie swoje oczekiwania łatwiej Wam będzie dokonać właściwego wyboru. Osoby, które uważnie przeczytały nasz artykuł będą mogły dokonać świadomej analizy dostępnych na rynku pokryć dachowych oraz wybrać odpowiedni, dopasowany do Waszych potrzeb materiał.

Kā redzams, jumts seguma izvēle ir atkarīga no daudziem faktoriem. Ja Jūs veltīsiet nedaudz laika to analīzei, un skaidri precizējiet savas vēlmes, Jums būs vieglāk veikt pareizu izvēli. Personas, kas uzmanīgi izlasījušas mūsu rakstu, var veikt apzinātu tirgū pieejamu jumtu segumu analīzi un izvēlēties atbilstošu materiālu, kas pielāgots Jūsu vajadzībām.

Paskatieties padomu rakstus

Mūsu blogā Jūs atradīsiet daudzus noderīgus rakstus par Jumta seguma izvēli, tā pareizu uzstādīšanu un kopšanu. Visus tekstus ir sagatavojuši specialisti šajā jomā.  

Paskatieties mūsu izstrādājumu katalogus

Izstrādājumus katalogos ir prezentēti uzņēmuma Hanbud piedāvātie jumtu segumi, metāla žogu dēļi, reklāmas stendi un profili ģipškartona plāksnēm.  Visi faili ir pieejami PDF formātā. Aicinām tos lejupielādēt.

Jumtu segumu un žogu uzstādīšanas instrukcijas

Pateicoties mūsu sagatavotajām uzstādīšanas instrukcijām lietotājs spēj patstāvīgi izveidot jumtu segumu un žogu. Visi materiāli ir uzrakstīti vienkāršā valodā un ietver salasāmas shēmas.